Archiwum wiadomości
- › rok 2019 (8)
- › rok 2018 (3)
- › rok 2017 (3)
- › rok 2016 (3)
- › rok 2015 (7)
- › rok 2014 (6)
- › rok 2013 (15)
- › rok 2012 (25)
- › rok 2011 (21)
- › rok 2010 (8)
- › rok 2009 (16)
- › rok 2008 (6)
Archiwum wydarzeń
ZFIS - historia federalizacji zamojskiego III sektora - PrezentacjaWizyta w Schwaebisch Hall. 2012-07-15
„Autobus mieszkańców”, który od dwudziestu lat woził Zamościan różnych branż i profesji do miasta partnerskiego Schwaebisch Hall, w tym roku miał pasażerów szczególnych. Byli to przedstawiciele organizacji pozarządowych o bardzo różnorodnym profilu działających „pod parasolem” Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych oraz przedstawiciele zamojskiej policji.
- Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych reprezentowała Dorota Nowosad,
- Zamojskie Centrum Wolontariatu – Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk,
- Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” - Anna Polska,
- Stowarzyszenie „Otwarte serca” - Grażyna Nakoneczna,
- Klub Sportowy „Agros” - Małgorzata Farion,
- Zamojskie Amazonki – Urszula Kuropatnicka i Izabela Niedziela.
Wybór delegacji nie był przypadkowy: władzom Zamościa i Schwaebisch Hall chodzi o zacieśnienie współpracy między organizacjami poprzez wymianę doświadczeń z wykorzystaniem na ten cel np. funduszy unijnych. Taka współpraca jest możliwa, ale musi być poprzedzona wzajemnym poznaniem i poparciem władz miast i osób odpowiedzialnych za polsko – niemieckie partnerstwo. Podczas wizyt studyjnych można było zauważyć różnice w sposobie funkcjonowania polskich i niemieckich organizacji społecznych. Niemcy nie bardzo orientują się w polskich realiach. Niewiele wiedzą o pozyskiwaniu środków. Ich organizacje w większości dotowane są przez państwo, miasto lub zamożnych sponsorów. Są jednak dziedziny, Niemcom nieznane lub znane bardzo pobieżnie, które mogłyby zaowocować współpracą i partnerstwem opartym na wymianie doświadczeń. Na pewno byli bardzo zainteresowani sposobem funkcjonowania polskiego wolontariatu młodzieżowego, organizacją dużych imprez kulturalnych (np. folklorystycznych) i sportowych. Dobrym przykładem wzajemnych, pozytywnych relacji może być ponad dziesięcioletnia współpraca polskich i niemieckich Amazonek, z których można brać przykład.
Program tygodniowego pobytu w mieście partnerskim obfitował także w inne atrakcje. Uczestnicy zwiedzili Schwaebisch Hall i okolice, Heidelberg, brali udział w święcie wina i paradzie solarzy.
Dodatkową atrakcją był wyjazd do Strassburga, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego i pięknego gotyckiego grodu.